Medeniyet yolunun taşlarını sadece cesurlar döşer...

FACEBOOKTA BİZ

Ak Parti’nin her şeyi ben bilirim tavrı Öğretmenlik Kanunu’na damga vurdu.

Ana Sayfa » HABERLER » Basın Açıklamaları » Ak Parti’nin her şeyi ben bilirim tavrı Öğretmenlik Kanunu’na damga vurdu.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında birçok sorunla boğuşan öğretmenlerin sorunlarına çözüm bulunmasını istediklerini ifade etti.

“Bu sorunların çözüme kavuşturulacağı yer TBMM’dir” diyen Örs, teklifle ilgili görüşmeleri yakından takip ettiklerini belirtti. 

Eksikler ve düzeltilmesi gereken yanlışlar için verdikleri tüm önergelerin Cumhur İttifakı’na mensup  parlamenter tarafından reddedildiğini kaydeden Örs, şunları söyledi: 

“AK Parti iktidarının her şeyi ben bilirim tavrı öğretmenlik basın kanununa da damga vurdu. Bu teklif öğretmenlerimizin yaşadığı sorunları çözmekten mağduriyetleri gidermekten uzaktır. Hatta teklifte yer alan bazı maddeler yeni sorunlara sebebiyet verecek düzenlemeler içermektedir. Başta atanamayan öğretmenlerimiz olmak üzere kadrolu ve sözleşmeli olarak çalışan öğretmenlerimiz gerek yüz yüze görüşmelerimizde gerekse mail ve mesajlarla bizlere sorunlarını açık açık dile getiriyorlar. Öğretmenlerimiz liyakat, ücret ve özlük hakları gibi ana başlıklarda sorunlarını iletiyorlar. Mesleğin saygınlığını kaybettiğini, eskisi gibi değer gösterilmediğini, liyakatsiz kadrolaşma olduğunu, ücret ve özlük haklarıyla ilgili büyük mağduriyetler yaşadıklarını ifade ediyorlar. Öğretmenlerimiz insan onuruna yaraşır bir ücret talep ediyorlar. Eğitim çalışanları arasında yapılan ayrımcılığa dur denilmesini istiyorlar. Ayrımcılık yaratan uygulamalara son verilmesini istiyorlar. Sözleşmeli, kadrolu, ücretli öğretmenlik gibi çeşitlenen mesleğe bir kariyer meslek bakılmasını istiyorlar. Hepsinin özlük haklarını koruyup geliştirecek, çalışma şartlarını iyileştirecek, sorunlarına çözüm üretecek ve mesleklerinin itibarını hak ettiği yere taşıyacak bir içeriğe sahip Öğretmenlik Meslek Kanunu istiyorlar. Bunda yerden göğe haklılar. Görüşeceğimiz kanun teklifine baktığımızda öğretmenlerimizin bu haklı taleplerinin karşılandığı bir kanun teklifini maalesef göremiyoruz. 

Öğretmen atamalarında mülakat, adayın mesleki yeterlik düzeyini ölçmekten uzaktır. Adayın öğretmenlik mesleğine uygunluğunu değerlendirmemektedir. Mülakatın eğitim-öğretimin niteliğinin artırılmasına herhangi bir katkısı yoktur. Mülakat süreci şeffaf ve denetlenebilir bir tarzda da yürütülmemektedir. Bugün mülakat atama için değil yandaş olmayanı eleme için yapılmaktadır. Bu nedenle mülakat yerine daha adil bir uygulama olan KPSS puan üstünlüğüne göre kadrolu istihdam sağlanmalıdır. Mülakat elemeleri öğretmen adayı gençlerimizin umutlarını karartmaktadır. KPSS’de yüksek puanlar alıp mülakatta elenen öğretmenlerimizin karşı karşıya kaldığı durum geçmişte KPSS’de yaşanan hak gaspı ile aynıdır. O dönemde de KPSS sorularını çalınması, FETÖ mensuplarına dağıtılması nedeni ile binlerce genç kardeşimizin geleceği karartılmış yarınları çalınmıştı. Şimdi de torpille işe adam alma mekanizması gibi çalışan mülakat sistemi ile yine gençlerimizin hayalleri çalınmaktadır. KPSS’de derece yapan, yüksek puan alan evlatlarımız mülakatlarda düşük puanlar verilerek eleniyor. Böyle adaletsizlik ve vicdansızlık olmaz. Bizler İYİ Parti olarak mülakat değil liyakat diyoruz. İYİ Parti iktidarında uygulayacağımız iyileştirilmiş eğitim sisteminde öğretmen atamaları için uygulanan çoktan seçmeli KPSS’yi yeniden yapılandırarak mülakat sistemini tamamen ortadan kaldıracağız.”