Medeniyet yolunun taşlarını sadece cesurlar döşer...

FACEBOOKTA BİZ

Fındıkta TMO devreye girsin, üreticinin mağduriyetini gidersin…

Ana Sayfa » HABERLER » Basın Açıklamaları » Fındıkta TMO devreye girsin, üreticinin mağduriyetini gidersin…

Fındık konusundaki tavrımız açık ve nettir. Daha önce de söyledim ve tekrar yeniliyorum. Bölgemizde milyona yakın ailenin tek geçim kaynağı olan fındık konusunda Ak Parti İktidarı ipe un sermeye devam etmektedir. Maalesef fındık üreticisinin kaderi bir İtalyan firmasının belirlediği fiyata bırakılmıştır.

Peki Toprak Mahsulleri Ofisi ne iş yapar? TMO niçin devreye girmiyor? Hangi el, hangi güç bu kadar serzenişe, bu kadar mağduriyete rağmen TMO’yu devreye sokmuyor? TMO niçin fiyat açıklamıyor? TMO’nun devreye girmemesi ya da sokulmaması kimin lehinedir? Üretici şaşkın, mağdur ve çaresiz durumda. Kime derdini anlatacak.

Buradan Ak Partili Milletvekili arkadaşlarıma da sesleniyorum. Gelin hep birlikte üreticinin, bölge insanımızın mağduriyetini gidermek için ortak tavır koyalım. Fındık konusunu milli bir dava addederek birlikte hareket edelim. Varsın öncülük sizin olsun, varsın problemi siz çözmüş olun ama mağduriyet giderilmiş olsun. Uzun zamandır TMO devreye girsin diyoruz. Sadece biz değil Allah var İktidar Partisine mensup arkadaşlarımızın da bu yönde çağrıları mevcut. TMO Genel Müdürü 29 Ağustos’ ta Ordu’ ya geliyor. Vali Bey tarafından kendisine üreticilerin beklentileri anlatılıyor. Hemen sonrasında TMO vasıtasıyla fındık üreticisinin mağdur edilmeyeceği açıklanmasına rağmen geçen zaman içerisinde derin sessizlik devam ediyor.

Aynı gün yani 29 Ağustos‘ ta Türkiye Ziraat Odaları Genel Başkanı, Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri ile yaptığı görüşme sonrası “ TMO piyasaya kısa bir sonra girecektir. Üreticimize sesleniyorum TMO’yu bekleyin. “ demiştir. Görünen o ki; Herkes, her kesim TMO’nun devreye girmesini istemekte ve beklemektedir. Burada akla gelen soru şudur: TMO Genel Müdürlüğü kime bağlıdır? Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı bir Genel Müdürlük değil midir? Daha önce hem iktidar hem de muhalefet milletvekilleri tarafından fındığın fiyatının en az 15 Lira olması gerektiği ifade edilmiş, TMO’nun piyasaya müdahale etmesi gerektiği dile getirilmiştir. Konu ile ilgili olarak bilgisine başvurduğumuz TMO yetkilileri asıl kararın Tarım ve Ormancılık Bakanlığından alınacağını ve kendilerinin bu kararın uygulayıcısı olduklarını ifade ettiler.

Buradan Tarım ve Ormancılık Bakanımıza sesleniyorum; “ Sayın Bakanım lütfen yüzünüzü Trabzon’ a ve Karadeniz’ e dönünüz. Lütfen kulağınızı açınız, üreticinin sesine kulak veriniz, TMO’ya talimatınızı veriniz, üreticimizin mağduriyetini gideriniz.”