Medeniyet yolunun taşlarını sadece cesurlar döşer...

FACEBOOKTA BİZ

Çevre değil rant dikkate alındı.

Ana Sayfa » HABERLER » Haberler » Çevre değil rant dikkate alındı.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Trabzon’un Araklı ilçesinde Taşönü Mahallesi’nde bulunan katı atık bertaraf ve çöp depolama tesisinin “çevre sorunlarına yol açtığını” kaydederek, “Bölge sakinleri bu martıların tesisteki çöp artıklarını alıp bahçelere, evlere, evlerin balkonlarına kadar taşıdıklarını söylediler” dedi. Örs, burada uçan martıların ÇED raporunu yalanladığını söyledi. 

Trabzon’un Araklı ilçesinde Taşönü Mahallesi’nde bulunan katı atık bertaraf ve çöp depolama tesisinin “çevre sorunlarına” yol açtığı iddia edildi. İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, dün bu tesisin önüne giderek çektiği videoda, “Depolanan çöp nedeniyle bölgeye gelen martılar var. Bölge sakinleri bu martıların tesisteki çöp artıklarını alıp bahçelere, evlere, evlerin balkonlarına kadar taşıdıklarını söylediler” diye konuştu.

Örs, tesisin Trabzon ve Rize’nin çöplerini bertaraf etmek için kurulduğunu ve 2016 yılında Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin bu tesis için yer tahsisi yaptığını hazırlatarak, Trabzon Mimarlar Odası’nın bu tesisin sakıncalarıyla ilgili uyarıda bulunduğunu ve Trabzon Şehir Plancıları Odası’nın tesise ilişkin imar planının iptaliyle ilgili dava açtığını anımsattı.

Örs, yetkililerin tesisin “modern bir tesis olacağı ve çevre sorunları yaratmayacağı” sözü verdiğini aktararak, tesise ilişkin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu alınırken “Ali Cengiz oyunları” yapıldığını savundu. Örs, konuyu şöyle açıkladı:

“Buraya ÇED raporu alınırken ali cengiz oyunları yapıldı. Böyle bir tesisin kurulabilmesi için bunun etrafında 250 metre mesafede yerleşim yerinin olmaması gerekir. Ancak, tesisin etrafında evler ve yerleşim yerleri mevcut. Bu ÇED raporlarında ‘mouse’ ile oynanarak ‘photoshop’ ile beraber bu yerleşim yerlerinin gösterilmediği iddiası var ki, bu çok ciddi bir iddiadır. Yani, ÇED raporu alırken bile üzerinde oynanmış. Ayrıca, bu bölgede turizme açılabilecek tarihi mağaralar var. Yani burası bir turizm bölgesi de olabilir. Bunların yanında bölgenin heyelanlı bir bölge olduğuna dair de ortaya çıkan belgeler var.

“BURADA UÇAN MARTILAR ONLARI YALANLIYOR”

Tüm bunlara, bu itirazlarımıza rağmen biz bunları TBMM’de gündeme getirdiğimiz zaman Ak Parti’ye mensup arkadaşlarımız bizi popülizm yapmakla suçlamışlardı. Ve bizim iddialarımızın gerçek dışı olduğunu söylemişlerdi. Onlar ne söylerse söylesin. Vahşi depolama yapılan alanın üstünde uçan martılar onları yalanlıyor. Tesisten yayılan koku onları yalanlıyor. Her şeyi düzeltebilirsiniz. Çamurun üzerine beton dökebilirsiniz, suni çim ekebilirsiniz ama bu kokuyu nasıl gidereceksiniz? Buraya parfüm sıkarak buradaki kokuyu gideremezsiniz.

Buradan iktidar partisi mensuplarına sesleniyoruz. Yazıktır. Burada milli bir servet var. İYİ Parti olarak biz hiçbir zaman yatırıma karşı değiliz. Yatırımın doğru şekilde ve doğru yere yapılmasını istiyoruz. Kamu kaynaklarının doğru şekilde kullanılmasını, yer tespitlerinin doğru şekilde yapılmasını istiyoruz. Bizim tavrımız budur. Biz projeye değil, ranta karşıyız. Bizim derdimiz budur.

“ÇEVRE POLİTİKASI SINIFTA KALDI”

Ak Parti, Araklı Taşönü Mahallesinde görüldüğü üzere çevre politikalarında sınıfta kalmıştır. Bunların çevre politikaları çevreyi korumaya yönelik bir politika değil, ranta yönelik bir politikadır. İşte bunun en canlı örneği de Araklı Taşönü Mahallesinde bulunan çöp tesisinde karşımızda durmaktadır.

Bölgede yaşanan sorunları sürekli gündeme getirdik, getirmeye de devam edeceğiz. Burada yaşayan insanlarımızın sıkıntılarını dile getirmeye devam edeceğiz. Bölge halkının, çevrenin ve çocuklarının geleceği için vermiş oldukları mücadelede yanlarında olduğumuzu ifade etmek istiyorum.”