Medeniyet yolunun taşlarını sadece cesurlar döşer...

FACEBOOKTA BİZ

İktidar siyasi nedenlerle çoklu baro sisteminde ısrar etmektedir.

Ana Sayfa » HABERLER » Haberler » İktidar siyasi nedenlerle çoklu baro sisteminde ısrar etmektedir.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, son günlerde ülke gündeminde olan Çoklu Baro Sistemi hakkında açıklamalarda bulundu.

İYİ Parti olarak avukatlık kanununda yapılacak değişiklikle getirilmek istenen Çoklu Baro Sistemine karşı olduklarını belirten Örs, “Çoklu Baro Sistemi siyasallaşmış bulunan yargı sistemimizde baroların da siyasallaşmasına sebebiyet verecektir. Getirilmek İstenen sistem demokratik ilkelere uygun olmadığı gibi temsilde Adalet Sistemine de aykırıdır. İYİ Parti her zaman demokrasi ve İyileştirilmiş Parlamenter Sistemin savunucusu olmuştur. Parlamenter sistemin en temel özelliği güçler ayrılığıdır. Bu haliyle yargı erkinin en önemli ayağı olan savunmanın siyasallaşacağı bu düzenlemeye karşıyız.” dedi.

İktidar partisinin siyasi nedenlerle “çoklu baro” sisteminde ısrar ettiğini vurgulayan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Tüm avukatların oyları ile baro seçimlerinin yapılması daha demokratik bir yöntem olup Temsilde Adalet söylemi ile getirilen paketin samimiyetini de gösterecektir. Baro seçimleri 4 yılda bir yapılmalı ve var olan Baro yönetiminin yönetim kurulu organlarında üç dönemden fazla süre görev yapılmamalıdır. Ayrıca yönetim kurullarına gençlerin de katılımını sağlamak amacıyla mesleki kıdem sınırı olmaksızın seçimlerde çarşaf listenin zorunlu olması yasaya ilave edilmelidir. Yargı ve baroların bağımsız olması gerekir. Bununla ilgili ulusal ve uluslararası belge ve bilgilere rağmen iktidar partisi , tamamen siyasi nedenlerle “çoklu baro” sisteminde ısrar etmekte ve kendisine bağlı barolar kurmaya çalışmaktadır. Bu sebeple bir kez daha ifade etmek isterim ki Çoklu Baro Sistemine yönelik kanun teklifi geri çekilmeli ve bu yanlıştan dönülmelidir.”