Medeniyet yolunun taşlarını sadece cesurlar döşer...

FACEBOOKTA BİZ

Şehrin doğusunda bir mezbahaya ihtiyaç var.

Ana Sayfa » HABERLER » Haberler » Şehrin doğusunda bir mezbahaya ihtiyaç var.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, Trabzon Kasaplar ve Celepler Esnaf Odası‘nı ziyaret ederek Başkan Temel Korkmaz ve yönetim kurulu ile görüştü, sorunları dinledi.

Daha önce Yomra Kaşüstü mevkiinde bir mezbaha olduğunu ancak kapatıldığını, 3 yıldır şehrin doğusunda başka bir mezbaha kurulmadığını belirten Trabzon Kasaplar ve Celepler Esnaf Odası Başkanı Temel Korkmaz, şehrin doğusunda bir mezbaha kurulması ile ilgili talebini Milletvekili Hüseyin Örs’e iletti.

Konu ile ilgili açıklama yapan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, “Şehrin batısında Akçaabat ve Vakfıkebir ilçelerimizde mezbahanın olduğunu biliyoruz. Ancak doğudaki ilçelerimizde bir mezbahanın olmaması kasap esnafımızın ve sağlıklı et temini konusunda önemli bir sorun olduğu gerçeğini görmezden gelemeyiz.  Yomra, Arsin, Araklı, Sürmene, Köprübaşı, Of, Çaykara ve Dernekpazarı’ndaki kasap esnafımız ya da vatandaşımız kesim yapabilmek için kesimlik hayvanı bir araçla Akçaabat veya Vakfıkebir’e götürmek zorunda. Bu durumun ekstra bir maliyet çıkarmasının yanı sıra kesilen hayvanın hijyen kurallarına uygun bir taşıma aracıyla tekrar geriye götürülmesi gerekmektedir. Bu durum, veteriner kontrolü olmadan her türlü hastalık riski taşıyan kaçak kesimlere davetiye çıkarmaktadır.” dedi.

Talebin uygun bir talep olduğuna dikkat çeken Milletvekili Örs, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Burada talep, şehrin doğusunda günlük 20-30 kesim kapasitesi olan mütevazı bir mezbaha yapılmasıdır. Uygun yer olarak da, Yomra, Arsin arası talep edilmektedir. Bu talep makul bir taleptir. Akçaabat, eski Tekel binasının hem kesim hem de et entegre tesisi olarak yapılacağı ifade ediliyor. Yapılsın elbet. Ancak bu durum şehrin doğusunda bir mezbahaya ihtiyaç duyulduğu gerçeğini değiştirmez.”

Açıklamasının son bölümünde kasap esnafının ve vatandaşların sorununu çözmeye yönelik net adımlar atılması gerektiğini vurgulayan Örs, “Sonuç olarak, kaçak kesimin önüne geçmek, kasap esnafımızın mağduriyetini ortadan kaldırmak ve vatandaşlarımıza sağlıklı et temini için şehrin doğusunda bir mezbaha yapılması elzemdir. Bu haklı talep bir an önce karşılanmalıdır.” dedi.