Medeniyet yolunun taşlarını sadece cesurlar döşer...

FACEBOOKTA BİZ

Türkiye’de gerçek işsizlik %28

Ana Sayfa » HABERLER » Haberler » Türkiye’de gerçek işsizlik %28

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs TÜİK’in açıkladığı veriler üzerinden işsizlik ve enflasyon ile ilgili açıklamalarda bulundu. TÜİK verilerinin gerçek işsizlik rakamlarını ve enflasyon oranını perdelediğini söyleyen Örs, Türkiye’de gerçek işsizlik oranı %28 dedi.

Milletvekili Örs, pandemi döneminde ekonomide oluşan olumsuz tahribatın yanlış verilerle gizlenmeye çalıştığını belirtti. Örs, “TÜİK’in açıklamış olduğu dar anlamlı işsizlik oranı ve işsiz sayısı pandeminin özellikle istihdam üzerinde yarattığı tahribatı yansıtmıyor. Aksine bu tahribatı saklıyor. Nisan 2020’den beri uygulanan bir takım tedbirler var. İşten çıkarma yasası nedeniyle TÜİK’in dar anlamlı standart işsizlik verileri işgücü piyasalarındaki gerçek tabloyu yansıtmamaktadır. TÜİK’in verileri perdelenmiş verilerdir. TÜİK işsizlik düştü diyor. Hatta işsizliğin 4 milyon 500 kişi olduğunu ifade ediyor. Ama geniş tanımlı işsizlik rakamlarına göre Ekim 2020 itibariyle geniş tanımlı işsizlik rakamı 10 milyon 300 kişiye ulaşmıştır. TÜİK’in dediği gibi işsizlik azalmamış işsizlik 10 milyon kişiye ulaşarak artmıştır. Yani işsizlik oranı %28 bandına çıkmıştır.” ifadelerini kullandı.

NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ ALIP SONRA İŞLERİNİ KAYBEDENLERİN DURUMU NE OLACAK?

2020 Nisan ayından sonra çıkan işçi çıkarma yasası kanunundan dolayı oluşan ücretsiz izin adı altında gizli işsizlik sorununa değinen Örs, “Kısa çalışma ödeneğinde işçi çalışmaya devam ediyor. Ancak ücretini işsizlik sigorta fonundan alıyor. Nakdi ücret desteği var. Nakdi ücret desteğiyle işten çıkarılmıyor fakat ücretsiz izinde sayılıyor. Kendisine 1177 lira gibi bir para ödeniyor. Emeklilik açısından da bir sorun var. Burada nakdi ücret desteği alıp sonra işlerini kaybedenlerin durumu ne olacak? Sonrasında işsiz kalanların işsizlik maaşlarını alma şartı ne olacak? Bu noktalarda belirsizlikler var. Bu insanların işsizlik ödeneği alıp alamayacağı da şuanda belli değil. Biz umut ediyoruz ki bu insanlara işsiz kalmaları durumunda işsizlik ödemeleri kapsamında bir takım düzenlemeler yapılsın. Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izine karar verme işverenin inisiyatifine kalmış durumda. Bu konu objektif bir kritere bağlanmamıştır. 1177 lira nakdi ücret ödeneğinin en az asgari ücret oranında arttırılması gerekir. 1177 lira geçinmek bugün mümkün değildir. Devletin böyle zor dönenlerde vatandaşının yanında olması lazımdır. Kısa çalışma ödeneğinde primsiz bir dönem oluşuyor. Bu dönemin kısa çalışma süresi olarak borçlanmaya sayılması gerekir. Biz bunu arzu ediyoruz. İşsizlik sigortası fonundan bu primlerin ödenerek çalışanların emeklilik haklarının zayi olmaması gereklidir.” şeklinde konuştu.

18.8 MİLYON KİŞİ KAYITDIŞI ÇALIŞIYOR

Örs, açıklanan istatistiklerin Covid19 salgınının en fazla dar gelirli ve güvencesiz çalışanları etkilediği gerçeğini ortaya koyduğunun üzerinde durarak, “Yıllardır iktidarda olan AK Partinin istihdam sağlamayan büyüme modelinde ısrar ettiğini görüyoruz. Bu durumda ısrar etmesi TÜİK tarafından hazırlanan iş gücü istatistiklerine de yansımıştır. Mevcut durumda 83 milyon nüfusun sadece 27,7 milyonu yani nüfusumuzun üçte birinden daha azı çalışmaktadır. Burada daha düşündürücü olan bu 27,7 milyonun 18. 8 milyonunun da güvencesiz bir şekilde kayıt dışı çalışmasıdır. Nüfusun sadece yüzde 22,6’sı kayıtlı çalışmaktadır. Bu tablo Türkiye’ye yakışmamaktadır. TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarına iş bulma ümidini kaybeden ama işsiz sayılmayan vatandaşlarımız da eklenince Türkiye’deki işsiz kişi sayısı kayıtlı çalışanların sayısını geçmiştir. TÜİK’in hazırlamış olduğu veriler işsizliği perdelemek amaçlı ortaya koyulmaktadır.” dedi.

TRABZON’UN EN BÜYÜK SORUNU İŞSİZLİK

Trabzon’un en büyük ve en önemli sorununun işsizlik olduğunu söyleyen Örs, “Trabzon’un en büyük sorunu işsizliktir. Hatta işsizlik Trabzon’un bir kanayan yarası olmaktan çıkmış adeta kangrene dönüşmüştür. Ben bir muhalefet partisi milletvekiliyim. Hemen hemen her gün Trabzonlu vatandaşlarımızdan bana gelen taleplerin birinci sırasında iş talepleri gelmektedir. Ben inanıyorum ki aynı talepler AK Partiye mensup arkadaşlarımıza da gitmektedir. Baktığımız zaman vatandaşımız haklı. Çünkü AK Partinin 18 yıllık iktidarlık dönemine baktığımız zaman Trabzon’da gençlerimize yönelik istihdama yatırım yapmadığını görüyoruz. Trabzon’da kurulan fabrika var mı? Sürmene’de tersane yapılacak, orada öce 2 bin kişi çalışacak hatta daha sonra 5 bin kişi çalışacak diye vaatlerde bulunulmuştu. İcraat yerine geldi mi? İktidarın Trabzon’da yapmış olduğu şu; vaat var ama icraat yok. Seçim zamanı bilbordlarda, caddelerde, medyada afişlerde ilanlar yayınladılar ama seçim sonrası vaatler ortada yok. Yani algı var, gerçek yok.” diyerek düşüncelerini dile getirdi.

İŞSİZLİK HALININ ALTINA SÜPÜRÜLÜYOR

Örs, Trabzon’da vatandaşların işsizlik konusunda toplum yararına proje kapsamında sekiz dokuz aylık işlere umutlarını bağladıklarını söyledi. Örs, “İŞKUR vasıtasıyla işe girmek Trabzon’daki gençlerin en büyük umudu olmuş vaziyette. Toplum yararına projenin ana kapsamına baktığımız zaman gördüğümüz işsizliğin yoğun yaşandığı yerlerde uygulanmasıdır. Demek ki Trabzon işsizliğin yoğun yaşandığı bir bölgedir ki toplum yararına proje Trabzon’da uygulanmaktadır. Toplum yararına projede çalışılan işler kalıcı işler değildir. Asgari ücretle maksimum dokuz ay çalışılıp sonunda işsiz kalınmaktadır. Yani böyle iş imkânı sağlamak işsizlik sorununu çözmemektedir. Bu olsa olsa işsizlik problemini halının altına süpürme projesidir. İŞKUR üzerinden işe girmek isteyenlerin bir sıkıntısı da burada adil işe alımların olmadığının iddia edilmesidir. Partililer vasıtasıyla işe yerleştirmeler olduğu doğrultusunda iddialar vardır.” dedi.

TÜRKİYE’DE DEVLET VERİLERİNE GÜVEN YİTİRİLMİŞTİR

Asgari ücretin açlık sınırının altında olmasına ve asgari ücrete tabi çalışan kişi sayısının rekor seviyeye yükseldiğini belirten Örs, “TÜİK’in açıklamış olduğu yüzde 14,6 enflasyon oranına karşılık bağımsız grupların yapmış olduğu araştırmalarda ortaya çıkan enflasyon oranı yüzde 37,6 civarındadır. Türkiye’de 20 yıl önce çalışanların yüzde 20’si asgari ücretliyken bugün ise yüzde 46’sı asgari ücretle çalışıyor. Türkiye’de asgari ücret açlık sınırın altında. Emekli maaşları asgari ücretin de altında. Baktığımız zamanlarda tüm zamanların en kötü işsizlik yılları son yıllarımızdır. Bu büyük ekonomik sorunların konuşulmadığı bir ülkede yaşıyoruz. İşin en acısı Türkiye’de devlet verilerine güven yitirilmiştir. Şuanda görmüş olduğumuz fotoğraf ülkenin gerçek fotoğrafı değildir. Biz İYİ Parti olarak diyoruz ki milletin derdi işsizlik, milletin derdi kaynamayan tencere, milletin derdi özgürlük, milletin derdi ödenemeyen faturalar, gelmek bilmeyen ay sonlarıdır. Acilen suni gündemleri bir yana bırakıp hamaset yapmayıp milletin gerçek gündemine odaklanması gerekir.” sözleriyle vatandaşın sorunlarını dile getirdi.