Medeniyet yolunun taşlarını sadece cesurlar döşer...

FACEBOOKTA BİZ

Çakılı kadro mağduru işçilerin sorunu çözülmelidir.

Ana Sayfa » HABERLER » Konuşmalar » Çakılı kadro mağduru işçilerin sorunu çözülmelidir.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, TBMM’de yaptığı konuşmada Anayasa’nın 41. maddesini hatırlattığı bir konuşma yaptı.

Örs, “Anayasa’nın 41’inci maddesi der ki: “Aile, Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır. Devlet, ailenin huzur ve refahı ile özellikle ananın ve çocukların korunması ve aile planlamasının öğretimi ile uygulanmasını sağlamak için gerekli tedbirleri alır, teşkilâtı kurar.”

Anayasa’mızın bu maddesini hatırlattıktan sonra, milyonlarca kamu çalışanımızı çok yakından ilgilendiren bir hususu arz etmek istiyorum: Kamuda çalışan süresiz sözleşmeli işçilerimizin özlük hakları, statüleri, maaşları, maaş artışlarındaki düzensizlikler, sendikal hakları, aile birliğinin bozulmaması adına görevlendirme ve tayin haklarının toplu iş sözleşmesine dâhil edilmesi gibi pek çok sorunu vardır. Bu durumdaki işçilerimizin sorun, talep ve şikayetleri zaman zaman basına yansımakta ve bizlere de ulaşmaktadır” ifadelerini kullan Örs, “

Pazartesi günü Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener ve milletvekili arkadaşlarımızla birlikte Sincan’daydık. Esnaf ve vatandaşlarımızın talep ve şikâyetlerini dinledik. Tam da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladığımız o gün, Sincan’da, kucağında çocuğuyla bir anneyle karşılaştım ve kendisini dinledim. Bu kardeşimiz bir devlet kurumunda çalıştığını, taşerondan 4-d kadrosuna geçen sürekli işçi olduğunu, ekonomik zorlukların doruklarda olduğu günümüzde 2,5 yaşındaki kızına kendisinin hem annelik hem de babalık yaptığını ifade etti. Ben de “Neden?” diye sordum. Eşinin Samsun’da 4-b kadrosunda çalıştığını, tayin hakları olmadığı için bir araya gelemediklerini ve kızının, babasını ayda bir-iki gün ancak görebildiğini ifade etti. Değerli milletvekilleri, bu kardeşimiz gibi aile birliği bozulan ya da bozulma tehlikesi yaşayan birçok vatandaşımız var. Bu işçi kardeşlerimizin mağduriyetleriyle ilgili olarak 23 Mayıs 2019’da ve 9 Ekim 2019’da 2 farklı soru önergesi vermiştim, onu da burada hatırlatmak isterim” diye konuştu.

Örs, sözlerine şu şekilde devam etti: “Aynı zamanda AK Parti Grup Başkan Vekili olan bir milletvekilimiz, geçtiğimiz ocak ayında katıldığı bir televizyon programında süresiz sözleşmeli personelin yaşadığı sorunların çözümü için Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde bir çalışma yürütüldüğünü açıkladı ve dedi ki: “Sözleşmeli personelimiz belirli bir süre çakılı kadro anlayışıyla çalıştığı için personeller aileleriyle bulaşamıyor, eş durumu tayininden yararlanamıyor, özlük hakları noktasında da bazı sıkıntılar yaşıyor. Bazı birimlerde, bakanlıklarda çalışma yaptık ama bunu sadece bir bakanlık nezdinde değil, bütün bakanlıklar, bütün kamu personeli nezdinde yeknesak bir düzenlemeyle çözümünü öngörmek üzere Maliye Bakanlığı nezdinde bir çalışma yürütülüyor.” Ben de buradan soruyorum: Yapılan bu çalışma ne durumdadır ve ne zaman bitecektir? Çakılı kadro mağduru, birbirine hasret anne, baba, çocuklar ne zaman kavuşacaktır?

Kamuda çalışan 4-b ve 696 sayılı KHK’yle taşerondan kadroya geçirilen 4/D kadrosundaki süresiz sözleşmeli ve çakılı kadro mağduru işçilerin yaşadığı sorunların çözümü noktasında atılacak her adıma destek vereceğimizi de belirtmek isterim. İYİ PARTİ olarak süresiz sözleşmeli kardeşlerimizin yaşadığı mağduriyetlerin çözümüne ilişkin sürecin takipçisiyiz”