Medeniyet yolunun taşlarını sadece cesurlar döşer...

FACEBOOKTA BİZ

Çay üreticisini ayağa kaldırın.

Ana Sayfa » HABERLER » Konuşmalar » Çay üreticisini ayağa kaldırın.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, çay sezonu öncesi TBMM’de yaptığı konuşmada iktidara seslendi: “Çay üreticisini mağdur etmeyin.” dedi.

KOTA VE KONTENJAN MAĞDUR EDİYOR

Çay üreticilerinin yaşadığı sorunlar ve yaklaşan çay sezonu öncesi alınması gereken önlemlerle  ilgili TBMM Genel Kurulu’nda konuşan Hüseyin Örs, “Çayda geri sayım başladı. Ülkemizde Artvin, Rize, Trabzon ve Giresun illerinde yapılan yaş çay üretiminde hasat dönemine çok az bir zaman kaldı, yakında hasat başlayacak. Çay, bölgemizde birçok üreticinin de tek geçim kaynağı olan bir ürünümüzdür. Bölge insanımız düğün tarihini çaya göre belirler, çocuklarını üniversiteye çay parasıyla gönderir, evine aldığı çamaşır makinesinin taksitini çay parasıyla öder; çay, bölge esnafımızın da can suyudur.

ÇAY ÜRETİCİSİ MAĞDUR!

Gelin görün ki; çay üreticimiz her yıl büyük mağduriyetler yaşıyor. Ne yazık ki yüksek enflasyon ve artan maliyetler karşısında bu mağduriyetler her geçen gün artarak da devam etmektedir. Açıklanan düşük fiyat, destekleme priminin arttırılmaması, kota ve kontenjan uygulanması gibi nedenlerle çay üreticimiz mağdur olmaktadır.” dedi.

ÜRETİCİ BAHÇESİNE GÜBRE VURAMAZ HÂLE GELDİ

Çay üreticilerinin sıkıntılı ve endişeli bir bekleyiş içinde olduklarını belirten Milletvekili Hüseyin Örs, şu ifadelere yer verdi: “Çayın bahçeden toplanıp fabrikaya gidene kadarki yolculuğunda maliyetler aldı başını gitti. Gübre, mazot, çay bezi, çay makası, çay makinesi, işçilik, taşıma ve diğer giderler kontrol edilemez bir şekilde artmaktadır ve artmaya da devam etmektedir. Sadece gübre fiyatındaki artışı söylemek istiyorum, ona dikkatinizi çekmek istiyorum: Geçen sene tonu 2.500 ile 3.000 TL arasında değişen gübrenin fiyatı bugün neredeyse 4 katına çıkmıştır. 2021 yılında tonu 2.500-3.000 TL arasında seyreden gübrenin tonu bugün 9 bin TL seviyesinde seyretmektedir, üreticimiz çay bahçesine gübre vuramaz hâle gelmiştir. Gübrede destekleme var ve destek miktarı ise dekar başına 8 TL. Bu rakam üreticinin derdine nasıl derman olacak?”

13 KURUŞ DESTEKLEME PRİMİ İKTİDARIN İNADI

Çayda destekleme priminin artırılması gerektiğini vurgulayan Örs, “Bildiğiniz üzere, çayda bir de destekleme primi var; var ancak nasıl var? Daha önce yine bu kürsüde yaptığım konuşmalarda değinmiştim; iktidar uzun yıllardır 13 kuruş olan destekleme primini artırmamakta ısrar ediyor. Bu, iktidarın ısrarı değil, bence inadı. Biz dedik ki: Üreticilerin son yıllarda yaşamış olduğu sıkıntılar da dikkate alınarak bu rakam yeniden gözden geçirilsin, destekleme primi artırılsın, en azından ekonomik kriz ve yüksek enflasyonun yaşandığı bu dönemde üreticiye destek olacak şekilde düzenlensin ama iktidar sahipleri kafalarını kuma gömmüş vatandaşın taleplerine kulak tıkamaya devam ediyor.” ifade etti.

ÜRETİCİYİ AYAĞA KALDIRIN

Konuşmasının son bölümünde Ak Parti’ye seslenen İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, “Bugün buradan iktidar sahiplerine sesleniyorum: Kulaklarınızı açın, bizi iyi dinleyin, üreticinin sesine kulak verin. Milletin kafasına çay atacağınıza çay üreticimizi düştüğü yerden ayağa kaldırın.” dedi.