Medeniyet yolunun taşlarını sadece cesurlar döşer...

FACEBOOKTA BİZ

Arap turizmine yönelik kara propaganda en çok Trabzon’u etkiler

Ana Sayfa » HABERLER » Konuşmalar » Arap turizmine yönelik kara propaganda en çok Trabzon’u etkiler

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, Suudi Arabistan’da Riyad’ın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı’nın sosyal medyadan yayınladığı ve Suudi basınına verdiği “Türkiye’den uzak durun”  mesajına ilişkin TBMM’de konuştu.

Yapılan açıklamanın Türkiye’ye karşı bir kara propaganda olduğunu ve Trabzon turizmini olumsuz yönde etkileyeceğini dile getiren Örs; “Söz konusu şahıs yayınladığı mesajla, Türkiye’yi karalayan, iftiralarla dolu birçok yalan iddialarla haddini aşmıştır.” dedi.

Dr. Hüseyin Örs, ülke turizmine zarar verme odaklı  karalama kampanyasının en çok Trabzon’u etkileyeceğini vurgulayarak; “Bu kara propaganda başarıya ulaştığında ülkemizde bundan en çok etkilenecek  bölge Karadeniz Bölgesi, en çok etkilenecek şehir ise Trabzon’dur. Trabzon’daki turizm yatırımcıları bu nedenle endişelidir. Çünkü birçok yatırımcı Arap turizmine yönelik otel, restoran, kafe, oto kiralama gibi yatırımlarda bulunmuş durumda. Son günlerde artan bu kara propagandayla Arap turist sayısında olası bir azalma, firmaları ve işletme sahiplerini zor durumda bırakacak, Allah göstermesin iflaslara kapı açacaktır. Korkum o ki o övündüğümüz Trabzon turizmi bu kara propaganda sonucu baltalanacak, rezervasyon iptalleri nedeniyle birçok otel ve iş yeri kapanacak, çalışanlar zor durumda kalacaktır. Bu konuda tedbir alınmazsa zaten var olan ekonomik kriz Trabzon’u çok daha misliyle vuracaktır.” dedi.

Konuşmasının sonunda Dış İşleri Bakanlığı’nın konuya el atması gerektiğini vurgulayan İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs; “Trabzon yerelinde, sivil toplum kuruluşları ve turizm yatırımcıları bu konuyla ilgili bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Daha bir gün önce turizm yatırımcıları ve yerel medya mensupları bir araya gelerek toplandılar, bir şeyler yapmak için ne yapabilirizi konuştular ama burada iki ülke arasındaki diplomatik kanalların çalıştırılması gerektiğini düşünüyorum. İşte bu noktada, olası kötü gelişmelere karşı, devlet bu işe el atmalı; Dışişleri Bakanlığımız nezdinde devletler arasında bu işin çözümü noktasında gerekli adımlar vakit geçirilmeden atılmalıdır. Trabzonlu, turizm mevsimi öncesi bu girişimlerin acilen yapılmasını, olası mağduriyetlerin yaşanmamasını istiyor.” dedi.