Medeniyet yolunun taşlarını sadece cesurlar döşer...

FACEBOOKTA BİZ

Gençlik ve Spor Bakanlığı Bütçesi “İstihdamı arttıracak projeler gerçekleştirin.”

Ana Sayfa » HABERLER » Konuşmalar » Gençlik ve Spor Bakanlığı Bütçesi “İstihdamı arttıracak projeler gerçekleştirin.”

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçe görüşmelerinde Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası çıkarılmasını istedi.

İşsizlik sorununa da dikkat çeken Örs, “Gelin, bu beton aşkından vazgeçin, istihdama yönelik projeler gerçekleştirin” çağrısında bulundu.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçe görüşmelerinde Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası’nın neden hala çıkarılmadığını sorguladı.

Yasanın bir ihtiyaç olduğunu vurgulayan Milletvekili Örs, “Ülkemizde spor teşkilatlanmasının nasıl olacağı konusunda tartışmalar uzun yıllar devam etmiş, Türk sporunun sorunlarını çözmek amacıyla çeşitli arayışlar söz konusu olmuş ve olmaya da devam etmektedir. Türk sporunun yıllardan beri beklediği bir yasa var, üzerinde çok konuşulan ama hâlâ daha çıkarılmayan bir yasa, Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası. Türkiye’de özellikle futbol kulüplerinin durumu herkesin malumu, birçoğu borç batağında, ekonomik şartları el vermediği için bazı müeyyidelerle karşı karşıyalar, yasaklamalar var. Âdeta tekelleşmiş bazı kulüp yönetimleri kontrol dışı harcamalar yapmaya devam ediyorlar yani bir denetim mekanizması yok. Gençlik ve Spor Bakanlığı 13-17 Ocak 2020 tarihlerinde Ankara’da bir çalıştay yapmıştı. Çalıştay sonuç raporunda, Spor Kanunu öncesi yapılan bir çalışma olduğu ve Türkiye Büyük Millet Meclisine katkı sağlamak amacıyla bu çalıştayın gerçekleştirildiği ibaresi de vardı. Sayın Bakan bu çalıştayda bir konuşma yaptı ve dedi ki “Spor Kulüpleri ve Federasyonları Yasası, yakın bir zamanda Meclis gündemine alınacak.” Baktığımız zaman bir yıla yakın zaman geçti ancak bu yasa çıkarılamadı. Bu yasayla ilgili çalışmalar hangi aşamadadır?” sorusunu yöneltti.

TÜRKİYE 13’ÜNCÜ SIRAYA GERİLEDİ

Türk futbolunun kan kaybettiğine de dikkati çeken Milletvekili Örs, “Türk futbolunun mevcut durumuyla ilgili bir hususu da hatırlatmak isterim. Bu yıl Avrupa’da mücadele eden tüm takımlarımızın elenmesi sonucunda, Türkiye, ülke puanı klasmanında 30,1 puanla maalesef 13’üncü sıraya gerilemiştir. Bu durumu, kulüplerimizin yaşadığı ekonomik sıkıntıların uluslararası arenadaki başarısızlıklarına etkisini göstermesi açısından da dikkatlerinize arz ediyorum.” diye konuştu.

ENGELLİ BİREYLER İÇİN SPOR TESİSLERİ İSTEDİ

Engellilerin spor yapabilecekleri tesislerin de kurulmasını isteyen Örs, “Çok önemsediğim engelli bireylerin spora yöneltilmesinin sağlanması konusuna da değinmek istiyorum. Ülkemizde engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşme noktasında sosyalleşmeyle ilgili sorunları olduğunu ve bu sorunları yaşadıklarını biliyoruz. Birçok alanda karşımıza çıkan bu sorunlar, engelli bireylerin içinde oldukları toplumla aktif bir bütünlük içinde yaşamalarını zorlaştırmaktadır. Engellilerin spor yapma ihtiyacının karşılanmış sayılabilmesi için spor alanlarında engellilerin özel ihtiyaçlarının karşılanabileceği spor merkezlerinin kurulması ve merkezlerde bu doğrultuda eğitim görmüş personelin bulundurulması gerekir. Ancak bu şartların sağlanması hâlinde engelli birey bu alanlarda tek başına, birine bağımlı olmadan spor yapabilir hâle gelecektir. Ülkemizde engelli bireylerin spor hizmetlerinden yararlanabilmeleri için, spor hizmeti verebilecek nitelik taşımaları için imkânlar maalesef yetersizdir. Spor politikasının hedefleri içerisinde yer alacak, engelli sporlarının yaygınlığını artıracak her türlü projeye destek vereceğimizi de buradan ifade ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İSTİHDAMA YÖNELİK PROJELER GERÇEKLEŞTİRİN

İstihdam artırıcı projelerin de hayat bulması gerektiğini vurgulayan Milletvekili Örs, “Gençlik ve Spor Bakanlığının bütçesini görüşüyorsak gençlerimizin işsizlik problemini de konuşmalıyız diye düşünüyorum. TÜİK işsizlik rakamları ortada, milyonlarca gencimiz ne okuyor ne çalışıyor. Bir yıldan fazla süredir iş arayan gençlerin sayısı katlanarak artıyor. İşsizler içindeki üniversite mezunu oranı aldı başını gidiyor. Sektörlerin ihtiyaçları gözetilmeden plansızca açılan üniversiteler, gençlerimiz için bir umut kapısı olmaktan çıkmış ve büyük umutlarla mezun olmalarına rağmen istihdamda yerlerini alamamışlardır. Milyonlarca genç işsizimiz var. İktidar olarak bu gençler için ne yaptınız, hangi iş imkânını sağladınız? On sekiz yıldır iktidardasınız, gelin, torpille işe adam alma mekanizması gibi çalışan mülakat sistemini ortadan kaldırın. Gelin, bu beton aşkından vazgeçin, istihdama yönelik projeler gerçekleştirin. Arkadaşlar, bugün gençlerimiz sıkıntılı, gençlerimiz geleceklerinden umutsuz. İşsizlik kaygısı, faturalar, masraflar… Öğrenciler ve yeni mezun gençler, Türkiye’de ekonomik zorluk yaşayan kesimlerin başında geliyor. Oysaki gençler istihdam istiyor, gençler devamlı iş istiyor, gençler sosyal güvenceli iş istiyor; gençler, birkaç ay sonra sokakta kalmayacağı, iş kaygısı duymayacağı, yeniden işe girebilmek için partiden adam aramak, milletvekilinden referans almak zorunda olmayacağı kalıcı işler istiyor. Her şeyden önce, bu gençlere istihdam sağlayacak somut adımlar atın, nasihat değil, kadro verin. Bakın siz bunları yapın göreceksiniz ki; ondan sonra bu gençler ses verecek, kulak verecek, düşünecek, düşleyecek ve üretecektir.” çağrısında bulundu.