Medeniyet yolunun taşlarını sadece cesurlar döşer...

FACEBOOKTA BİZ

İnsanları aldatmayın.

Ana Sayfa » HABERLER » Konuşmalar » İnsanları aldatmayın.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Ak Parti’nin memur ve emekliye yüzde 35 zam söylemlerini eleştirdi, “İnsanları aldatmayın.” dedi. 

İYİ Parti Grubu adına konuşan Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs ve AK Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak arasında yaşanan “yatırım” tartışması gündeme damgasını vurdu.

İKTİDAR VE YANDAŞLARI MİLLETİ KANDIRIYOR
İktidarın verdiği sözlerin arkasında durması gerektiğini söyleyen Örs; “Burada 2022 bütçesini görüşürken milyonlarca kamu çalışanı, memur ve memur emeklisi yeni yılda maaşlarına yapılacak zam oranını merak ediyorlar. Gündemde olan bu konuya da özellikle değinmek istedim. Bu konuda bile iktidar samimiyetsiz davranıyor ve zam belli olmadan, algısını oluşturmaya çalışıyor. Memleketin yangın yerine dönmüş olduğu bugünlerde siz hâlâ daha algı peşindesiniz; iğneden ipliğe her şeye hemen her gün zam geliyor, iktidar ve yandaşları “memura ve emekliye yüzde 35 zam” diye milleti kandırıyor. Kandırıyor diyorum çünkü yayılan haberlerin asılsız olduğunu bizzat iktidara yakın sendika başkanı açıkladı. MEMUR-SEN Başkanı, bir televizyon kanalında yaptığı açıklamada “memurlara yüzde 30-35 ek zam yapılacağı” şeklinde başlıklar atıldığını ancak bunun doğru olmadığını belirtti, “Buradaki rakam 2022 ve 2023 toplam artışı ifade etmektedir ancak yüzde 30-35 gibi algılandı” dedi. Bu yalancı zam söylemine Ak Parti Genel Başkan Vekili Sayın Numan Kurtulmuş da alet oldu maalesef. Mecliste bütçe üzerinde yaptığı konuşmada tüm memur ve emeklilerin maaşlarını yüzde 30-35 oranında artırma kararı aldıklarını açıkladı. Umarız ki bu sözlerinin arkasında dururlar ve böyle bir zam yaparlar. Bu iktidar, memura ve emekliye verilen enflasyon farkını “ek zam” diye sunuyor. Oysa enflasyon farkı demek, yüzde sıfır zam demektir; memura ve emekliye her yıl verdiğiniz zam enflasyonun altında eridi, bitti, yok oldu demektir. Kamu çalışanlarımız, emeklilerimiz, velhasıl bütün milletimiz her gün gelen zamların altında inim inim inlerken, milyonlar geçim derdine düşmüşken onları aldatmaya hakkınız yok.” dedi. 

DOKAP SİYASİ BİR KİMLİĞE BÜRÜNMÜŞTÜR 
Kalkınma Ajanslarının bölgelerin gönüllerini almak için kurulduğunu vurgulayan Milletvekili Örs; konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı, yetki alanında bulunan illerin kalkınmasına hız vermek amacıyla kurulmuş bir idaredir. Bu idaremizin yetki alanında bulunan illerimize baktığımızda, bahse konu amacın yerine getirilmediğini, kurumun çok aktif olmadığını, bölge illerinin kalkınmasını sağlayacak, bölge ekonomisinin sürükleyici sektörleri olan tarım, hayvancılık ve ticaret alanlarındaki projelerde etkin olmadığını açıkça görmekteyiz. Kurum, plan ve proje hazırlayacaktır ancak plan ve projeyi yapacak elemanı yoktur. Kurumun Giresun Piraziz’de, böyle denizin de kenarında, deniz manzaralı, güzel bir binası vardır; yoldan geçerken -ben Trabzon’dan gelirken çok bakarım ona- kocaman bir tabelası vardır ama bölgenin kalkınmasına, bölge insanımızın refahının artmasına yönelik tek bir icraatı yoktur. Kuruma atanan yöneticilere baktığımızda, Ak Parti’nin depo makamı olarak kullanılmaktadır.  Kurum, bu yapısıyla bölge illerinin kalkınmasına katkı sağlama amacından uzaklaşmış, siyasi bir kimliğe bürünmüştür.” 

Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs’ün DOKAP sözleri üzerine, Ak Parti Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, konuşma devam ederken sataşmada bulundu. 

BANA LAF YETİŞTİRMEYİN DOLARA YETİŞİN
AK Parti Rize Milletvekili Bak’ın sataşmasına yönelik sözlerine devam eden İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, “Gel gezdireyim seni Aşkın Bakanım. Gel, Trabzon’daki işsiz gençlerin taleplerini sana ileteyim, size ileteyim. Gel, bizim meydanda güzel bir parkımız var. O meydan parkında oturalım, konuşalım. Trabzon’daki işsiz gençlerin taleplerini size göndereceğiz, sizin telefonunuza yönlendireceğim onları. Sayın Bak, siz bana laf yetiştireceğinize, bana laf yetiştirmek için uğraşacağınıza dolara yetişin, dolara. Zeytinyağının fiyatına yetişin, kömürün fiyatına yetişin siz. Bana laf yetiştirmeyin. Sabırla dinleyeceksiniz, Şurada sizi toplasam bir takımın yedekleri kadar adamınız yok be!” ifadelerini kullandı.

Örs’ün bu sözleri üzerine Osman Aşkın Bak’ın “Bırak doları! Karadeniz’e bak, Karadeniz’e!” demesi tepkilere neden oldu.