Medeniyet yolunun taşlarını sadece cesurlar döşer...

FACEBOOKTA BİZ

TFF’nin kararı Bakanlıkça gözden geçirilmelidir.

Ana Sayfa » HABERLER » Önergeler » TFF’nin kararı Bakanlıkça gözden geçirilmelidir.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, TFF’nin Ligleri başlatma kararı ile ilgili TBMM Başkanlığına soru önergesi verdi, Gençlik ve Spor Bakanına “Bilim Kurulu’nun onaylamadığı, Sağlık Bakanının sorumluluk almadığı bu kararın arkasında kimler var?” diye sordu.

Koronavirüsün Türkiye’de etkisinin devam ettiği bu süreçte futbol müsabakalarının oynatılmak istenmesinin yanlış olduğunu söyleyen Örs, “İnsan sağlığı herşeyden önemli. Yaşadığımız bu salgın sürecinde bunu daha iyi anladık. Dünya çapında etkili olan pandemi sürecinde ülke olarak da çok büyük zorluklar yaşıyoruz ve kayıplar verdik. Bugün salgının yayılmasında, vaka sayılarının ve ölümlerin azalmasında belli bir noktaya geldik. Temennimiz bu salgının tamamen bitmesi. Bu yüzden tedbiri elden bırakmamak gerekir. O yüzden alınan karar da, açıklanan tarihte yanlış. Yüzlerce sporcu, hakem, görevli personel ve güvenlik güçlerini temasın kaçınılmaz olduğu bir oyunda yan yana getirmek dönüşü olmayan sorunlara yol açabilir. Spor kulüplerinin yapmış oldukları testlerde futbolcu ve çalışan personellerde pozitif sonuçlar çıktığına şahit oluyoruz. Bunun en son örneği Erzurumspor. Bütün hastalarımıza acil şifalar diliyorum. Allah korusun yaşanacak bir olumsuzlukta sorumluluğu kim üstlenecek? Alınan bu karar tekrar gözden geçirilmelidir.” dedi.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs, vermiş olduğu soru önergesinin gerekçesinde; “Çin’de başlayan ve küresel salgın haline gelen Türkiye’yi de etkisi altına alan koronavirüs nedeniyle 11 Mart’ta ilk vakanın görülmesiyle birlikte Sağlık Bakanlığı yetkililerimiz Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ile bir takım tedbirler almışlardır. Bu tedbirler çerçevesinde Türkiye’de futbol liglerine de ara verilmiştir. Koronavirüs salgını nedeniyle liglere verilen aranın ardından Türkiye Futbol Federasyonu yaptığı açıklamayla 12 Haziran’da yeniden liglerin başlaması kararı almıştır. Bu kararın ardından Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca ise sorumluluğun TFF’de olduğunu beyan etmiştir. Bu karar basında da yer almıştır.” diyerek Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu tarafından cevaplandırılması için 11 soru sordu.

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Dr. Hüseyin Örs’ün Bakana sorduğu sorular şunlardır:

1-TFF Başkanının tartışmalara neden olan “Türkiye liglerinin 12 Haziran’da başlayacağı” kararı hangi gerekçelere dayanarak alınmıştır? Bu kararda Bakanlığınızın dahli var mıdır?

2-Sayın Sağlık Bakanın “ligin oynanmasının sorumluluğunun TFF’de olduğu” beyanı ile anlaşılacağı gibi hem Bilim Kurulu’nun hem de Sayın Bakanın TFF’nin kararına katılmadığı ortadadır. Bu sebeple, Bilim Kurulu’nun onaylamadığı, Sağlık Bakanının sorumluluk almadığı bu kararın arkasında kimler vardır?

3-Koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan bu zor günlerde bahis şirketlerinin ve yurt dışı menşeli yayıncı kuruluşun ekonomik kaygıları sebebiyle yaptıkları baskıların bu kararın alınmasında etkili olduğu iddiası doğru mudur?

4-Ligin başlama kararı alınırken tüm kulüplerin ve futbol paydaşlarının fikirleri alınmış mıdır?

5-Yaşanan Pandemi sürecinde insan hayatını doğrudan ilgilendiren bu konuda, ilgili Bakanlık veya ilgili kişilerin değil de TFF’nin bu kararı alması doğru mudur?

6-Daha bin vaka olmamışken ara verilen Süper Ligin ve diğer liglerin, vaka sayısı 130 bini geçmişken ve hala daha binlerce hasta ortaya çıkarken Haziran ayında başlatılması doğru bir karar mıdır?

7-Lig oynanmaya başladıktan sonra, herhangi bir kulüpte Covid-19 vakası tespit edilirse, ne gibi bir uygulama planlanmaktadır? Liglerin tekrar ertelenmesi ya da iptali ile ilgili karar verme durumu söz konusu olacak mıdır?

8-Kamuoyunda TFF’nin Sayın Cumhurbaşkanının bilgisi ve onayı dışında bir karar alamayacağı yönünde bir kanaat var. TFF’nin aldığı karar Cumhurbaşkanına rağmen alınmış bir karar mıdır?

9-Sporcu, teknik heyet, yönetici, kulüp çalışanları, stad personelleri, hakemler, güvenlik görevlileri ve oynanacak maçları toplu halde izleme ihtimali yüksek olan taraftarların herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmaması için Bakanlığınızca alınmış olan ya da alınacak bir tedbir ya da uygulanacak bir yaptırım var mıdır?

10-Bakanlığınız bu kararı nasıl değerlendirmektedir? Herhangi bir düzenleme veya erteleme yapmayı düşünüyor musunuz?

11-Bu salgın sürecinde insan sağlığının korunması ve virüsün yayılmasının engellenmesi adına toplumun hemen her kesiminde uygulanan karantina uygulamalarının futbol başta olmak üzere tüm spor dallarında da uygulanıp liglerin tescil edilmesi ile alakalı bir düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?